Super Kid Silk er en vidunderlig luftig garnkvalitet, som er spundet på kid mohair og silke. Denne bluse er strikket med to tråde, hvilket giver en blød og komfortabel bluse med fluff. Selv med to tråde er Super Kid Silk en meget let og luftig, og blusen bliver vidunderligt blød og behagelig at have på - året rundt.
Blusen har en helt enkel konstruktion, hvor ryg, forstykke og ærmer er strikket hver for sig og derefter syet sammen. Opskriften er derfor begyndervenlig.
OBS: Det oprindelige design er lavet i fv. 21 og 40, som desværre er udgået af sortiment. Som erstatning anbefaler vi farver, som minder om de udgåede farver. Vær blot opmærksom på, at du får et andet resultat end på billedet. Du vælger selv farver med et klik på ’Vælg en anden farve’, som folder hele farvekortet ud.