Stilren sweater med flagermusærmer. Dette er et super-enkelt design, der passer til både hverdag og fest. Bullen og ærmerne er afsluttet med en traditionel ribkant, og halskanten er afsluttet med en lille rib, der matcher kanterne på resten af sweateren.
Denne model er strikket i Mayflower Cotton 2, en vinterbomuld af den lidt tykkere slags. Garnet fungerer perfekt som erstatning til dig, der ikke er så meget for at gå med uld. Der er mange nuancer i Mayflower Cotton 2, så du finder helt sikkert en tone, der passer dig og din stil. Vi har på det viste design, valgt den flotte, afdæmpede Oliven.
Mayflower Cotton 2 er en sammensætning af 50% Bomuld og 50% Hb Acryl, begge af fineste kvalitet. Dette mix er med til at gøre garnet ekstra lækkert, blødt og meget elastisk.