H1729 v.1.0 Herresweater i strib med påsatte ærmer

Fantastisk blød og lækker herresweater med striber i gammelrosa og marineblå med påsatte ærmer. Sweateren strikkes nedefra og op til ærmegabet, hvor for- og bagstykke strikkes videre for sig. Sweateren har striber på for- og bagstykke, som skiftevis har forskellig tykkelse. Grundfarven er i tykkere striber, ligesom det også udelukkende er grundfarven, som ærmerne strikkes i.

Ærmerne strikkes lige ud i rib, ligesom det samme gør sig gældende i bunden af sweateren. Ved halskanten slås der masker op til en hæklet, ombukket ribkant.

Sweateren er strikket i uldgarnet Mayflower Easy Care, som kan vaskes i maskine og tørres i tørretumber på uldprogram. Garnet er en blød og let elastisk uldkvalitet, som føles dejlig at have på.

OBS: Det oprindelige design er lavet i Mayflower Easy Care fv. 095. Farven er desværre udgået af sortiment. Som erstatning anbefaler vi fv. 048, som minder om den udgåede farve. Vær blot opmærksom på, at du får et andet resultat end på billedet. Du vælger selv farver med et klik på ’Vælg en anden farve’, som folder hele farvekortet ud.