146-1 v.1,0 Den sidste perle sweater

Enkel og alligevel feminin sweater, da den har et fint, bølget hulmønster nederst og ved ærmekanterne. Sweateren er til børn i alderen 2-8 år og strikkes i en virkelig lækker garnkombination.

Den Sidste Perle sweater strikkes nedefra og op og starter derfor med det nederste hulmønster, som danner en pæn begyndelse i bølger. Derefter strikkes videre i glatstrik op til ærmegabene, hvor arbejdet deles i for- og bagstykke. Disse strikkes videre, indtil de har den rigtige længde og strikkes derefter sammen i skuldrene. Ærmerne strikkes nedefra og op og sys efterfølgende på i ærmegabene. I halsen strikkes videre på hvilende masker i glatstrik, hvilket giver en ombukket halskrave.

Børnesweateren strikkes i en virkelig lækker kombination af Mayflower Easy Care og Mayflower Super Kid Silk. Du er altid sikker på at få et godt og lunt resultat, når du kombinerer disse kvaliteter. Sweateren bliver både blød, varm og åndbar - helt perfekt til et barn, som skal holdes varm, men hvor kroppen også skal kunne komme af med eventuelt overskydende varme, når barnet er aktiv og fx leger, løber eller cykler.