1626 v.1.0 Damesweater med mønster i bærestykket

Med Mayflower Easy Care Classic og Mayflower Super Kid Silk kan du strikke denne skønhed.

Trøjen strikkes i dobbeltgarn nede fra og op. Først med ribkant og derefter i glat op til ærmegabene. Ærmerne strikkes for sig og samles med resten af arbejdet, inden der startes på bærestykket. Det runde bærestykke strikkes i patentmasker i ret, hvilket giver det karakteristiske udtryk.

Da du skal strikkes med to tråde, kan du sammensætte lige de farver, som du har lyst til og få et meleret udtryk, ligesom du også kan strikke trøjen ensfarvet.

OBS: Det oprindelige design er lavet i Mayflower Easy Care Classic fv. 250. Farven er desværre udgået af sortiment. Som erstatning anbefaler vi farve. 244, som minder om den udgåede farve. Vær blot opmærksom på, at du får et lidt andet resultat end på billedet. Du vælger selv farve med et klik på ’Vælg en anden farve’, som folder hele farvekortet ud.