Bowtie and Pearls kan lyde som dresscoden til en eksklusiv fest, og det er måske heller ikke helt forkert, for denne enkle trøje er så elegant, at den sagtens kan bruges til både hverdag og fest. Det oprindelige design er strikket i Mayflower Casablanca Lux, mens denne er strikket i det eksklusive og vamsede Mayflower Premium Valentina.
Trøjen er strikket oppefra og ned, hvilket giver et flot og sammenhængende udseende, når der ikke er syninger. Trøjen strikkes med raglanudtagninger og perlestrik, mens det elegante bindebånd i halsen er dobbeltstrikket for at give ekstra struktur, så det holder formen.
Med Bowtie and Pearls får du en spændende og sjov strikkeoplevelse, hvor du får lov at arbejde med forskellige teknikker. Opskriften på Bowtie and Pearls i Casablanca Lux finder du lige her.